Aktualności / Razem z młodzieżą o uzależnieniach

Razem z młodzieżą o uzależnieniach

2014-12-15 08:31

W przeciągu dwóch ostatnich tygodni pierwszoklasiści, blisko 1200 osób ze szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu uczestniczyli w przejmującym spektaklu dotykającym problemu uzależnień oraz spotkali się z psychologiem i terapeutą, aby uzupełnić swoją wiedzę o zagrożeniach, jakie niesie używanie substancji odurzających. Dzięki dofinansowaniu przez Wojewodę Pomorskiego, uczniowie wszystkich siedmiu placówek ponadgimnazjalnych mogli obejrzeć przedstawienie „Działka”, które nakłania do refleksji i korekty ścieżek życiowych oraz uczestniczyć w spotkaniach mających na celu przeciwdziałanie uzależnieniom ze szczególnym uwzględnieniem problemu narkomanii. Przez niepełną godzinę młodzi skupili uwagę na niewielkiej scenie o ascetycznej scenografii, co bardzo wymownie świadczy o interesującej formie i wysokim poziomie gry aktorskiej Marzanny Graff i Aleksandra Mikołajczaka.

Rodzice dowiadują się ostatni – na tym sformułowaniu bazował spektakl, który zobrazował dramat rodziców i zagubionego dziecka. Rodzicielom zaaferowanym własnymi problemami, nastawionymi wyłącznie na materialne aspekty wychowywania jedynego potomka umknął moment, kiedy dziecko najbardziej potrzebowało ich wsparcia. Gdy kolega ich syna popełnia samobójstwo, ten znajduje grupę wsparcia w Internecie, zagłębia się w nieodpowiednie towarzystwo i pragnąc akceptacji, popada w uzależnienie od narkotyków i alkoholu. Aktorzy wiernie oddali kłótnie, tak dobrze znane większości młodej widowni. Rodzice bagatelizują kolejne objawy, usprawiedliwiają wybryki i ataki agresji, nie kontrolują dziecka i w pogoni za pieniądzem, zaniechali prób prawdziwej szczerej rozmowy. Nawet ich wzajemne relacje to ciągła wymiana pretensji. Nastolatek uciekł od krzyku, w inny, jak mu się wydawało przyjemniejszy świat. W końcu na wagarach włamuje się, podpala domek działkowy i ląduje w szpitalu. Zszokowani rodzice nie mogą uwierzyć. Jak ostatniej deski ratunku trzymają się zapewnień syna, że to był jego jedyny raz. Prawie zmuszeni to terapii, doznają kolejnych wstrząsów, gdy chłopiec przyznaje się do narkomanii, alkoholizmu i manipulacji otoczenia. Jednak wygląda na to, że rodzina jest silna i dzięki miłości odbuduje wzajemne relacje, a syn zerwie z uzależnieniem. 

Aby przemówić do zbuntowanej młodzieży negującej świat dorosłych, przedstawieniu towarzyszyła tak lubiana przez nastolatków muzyka hip-hopowa napisana przez zespół TWM. Przyjaciel wokalisty tego zespołu zmarł z przedawkowania na jego rękach. Życie to największy skarb – powiedziała na zakończenie Marzanna Graff - Mam nadzieję, że wasze rodziny nigdy nie będą wyglądać jak ta w spektaklu.

Projekt „Razem z młodzieżą o uzależnieniach” skierowany jest również do nauczycieli i rodziców, aby umożliwić im poznanie wszystkich możliwych kanałów pomocy i wsparcia, przydatne w sytuacjach kryzysowych w szkole i w domu, nauczyć się rozpoznawać zagrożenie i adekwatnie reagować.

Projekt podsumowali 10 grudnia br. przedstawiciele kluczowych instytucji walczących z problemem (wymiar sprawiedliwości, policja, lekarze, terapeuci), dyrektorzy szkół oraz Starosta Kartuski Janina Kwiecień i członkowie powiatowej Komisji ds. Bezpieczeństwa. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że problem narkomani jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń okresu wczesnej młodości. Wyłącznie rozmowa i działanie bezpośrednio z młodzieżą, budowanie przekazu na kanwie osobistych  doświadczeń, sięganie po instrumenty kulturowe, mówienie językiem rozumianym i akceptowanym przez młodzież przy jednoczesnym oddziaływaniu na środowisko rodzinne młodego człowieka, może przynieść pozytywne rezultaty. Rozwijanie świadomości na temat wartości i pozytywnych relacji z rodziną, a także umiejętności odczytywania niepokojących sygnałów i odpowiedniego artykułowania problemów, stanowi warunek konieczny do poszukiwania wyjścia z niezwykle trudnej i stygmatyzującej sytuacji, jaką jest zagrożenie uzależnieniem.

Uczestnicy konferencji podjęli dyskusji o tym, co widzi i czuje sama młodzież, jak z jej punktu widzenia ocenia się powagę zagrożenia i możliwości zapobiegania mu. Ale co najważniejsze doświadczenia nabyte podczas 13 spektakli i 12 spotkań uczniów z psychologiem i terapeutą, nauczyciele, rodzice i instytucje włączą do bieżącej praktyki działań szkolnych i środowiskowych.

Galeria
Razem z młodzieżą o uzależnieniach Razem z młodzieżą o uzależnieniach Razem z młodzieżą o uzależnieniach Razem z młodzieżą o uzależnieniach Razem z młodzieżą o uzależnieniach Razem z młodzieżą o uzależnieniach Razem z młodzieżą o uzależnieniach Razem z młodzieżą o uzależnieniach Razem z młodzieżą o uzależnieniach Razem z młodzieżą o uzależnieniach Razem z młodzieżą o uzależnieniach Razem z młodzieżą o uzależnieniach Razem z młodzieżą o uzależnieniach Razem z młodzieżą o uzależnieniach
Załączniki
Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2024
1234567

891011121314

15161718192021

22232425262728

293031


Biuletyn Informacji Publicznej

Dziennik Ustaw

Monitor Polski