Aktualności / Powiat Kartuski na Festiwalu Kultur w Krzyżowej

Powiat Kartuski na Festiwalu Kultur w Krzyżowej

2009-05-04 13:10

 

W dniach 1-2 maja delegacja powiatu kartuskiego gościła na terenie powiatu świdnickiego w miejscowości Krzyżowa. W pięknie położonym pałacu Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego miało miejsce Spotkanie Kultur z powiatów kartuskiego, łowickiego, świdnickiego a także z Powiatu Bergstarsse i Miasta Jicin. Powiat kartuski reprezentował Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” oraz twórcy ludowi Krystyna Malek – malarstwo na szkle i Paweł Sela – garncarz.
Pierwszego dnia odbyły się  warsztaty taneczne w którym udział wzięło sześć zespołów ludowych. Zespoły prezentowały swoje rodzime tańce oraz przygotowywały do wspólnego występu finałowego. Twórcy ludowi przygotowali warsztaty z rękodzieła podczas których młodzież mogła zapoznać się oraz nauczyć rękodzieła z terenu zaprzyjaźnionych powiatów.
W sobotę drugiego maja odbył się  Festiwal Kultur w Krzyżowej podczas którego zespoły występowały dla licznie zgromadzonej publiczności. Duży aplauz wzbudził żywiołowy występ zespołu „Sierakowice”. Twórcy ludowi prezentowali swoje wyroby i zachęcali do zapoznania się z kulturą regionu. Wydział Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Kartuzach przygotował punkt promocyjny w którym można było uzyskać informacje i foldery o Kaszubach. O powiecie kartuskim opowiadała podczas warsztatów Starosta Kartuski Janina Kwiecień.  Festiwal zakończył się wspólnym odtańczeniem układu opracowanego na warsztatach. Gwiazdą wieczoru była Paulina Lenda.
Następną okazją do prezentacji kultur czterech zaprzyjaźnionych powiatów będzie Biesiada Kaszubska czyli Dni Powiatu Kartuskiego, która odbędzie się 18 lipca na Złotej Górze k/Kartuz a na którą serdecznie zapraszamy!
Galeria
Kalendarz wydarzeń
Październik 2021
123

45678910

11121314151617

18192021222324

25262728293031


Biuletyn Informacji Publicznej

Dziennik Ustaw

Monitor Polski