Aktualności / Szkolenie w ramach projektu „Ekonomia społeczna – to nic trudnego”

Szkolenie w ramach projektu „Ekonomia społeczna – to nic trudnego”

2009-05-14 15:08

 

W dniach 8-10 maja 2009 r. w nadmorskim Hotelu Łeba odbyło się szkolenie dotyczące ekonomii społecznej. Było ono wpisane jako jedno z działań zaplanowanych w projekcie realizowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
20 osób reprezentujących organizacje pozarządowe z terenu powiatu kartuskiego wzięło udział w warsztatach prowadzonych przez doświadczonych trenerów z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. Uczestnicy mieli okazję poznać ideę ekonomii społecznej, prawne aspekty prowadzenia działalności w Sektorze Ekonomii Społecznej i możliwości wsparcia klientów SES. Przedstawiciele organizacji non-profit dowiedzieli się także jak można założyć i prowadzić podmiot ekonomii społecznej.
Podczas warsztatów swoją działalność zaprezentowały dwa podmioty zajmujące się pomocą osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Swoją obecnością zaszczycił Donat Kuczewski – Dyrektor Ośrodka Readaptacji EKO „Szkoła Życia” z Wandzina założonego przez Stowarzyszenie „Solidarni Plus”, największego w Polsce ośrodka dla ludzi uzależnionych od narkotyków, zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS. Ośrodek w Wandzinie to niezwykła placówka, w której podopiecznych poddaje się nie tylko leczeniu, ale nabywają oni umiejętności i praktyki zawodowe. W Wandzinie hoduje się króliki polskie popielańskie i kury zielononóżki kuropatwiane, a także sadzi drzewa. Zysk z takiej działalności przeznacza się na pomoc osobom, o których społeczeństwo zapomniało, a często jest to ich jedyna szansa, by do tego społeczeństwa powrócić.
Drugi przykład działalności w sferze ekonomii społecznej zaprezentowała Małgorzata Niemkiewcz – Sekretarz Zarządu Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Caritas podejmuje szereg działań nie tylko stricte pomocowych (żywienie, pomoc socjalna), ale realizuje programy, których głównym celem jest pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, odnaleźć się na rynku pracy. Jako przykład należy podać projekt „Na Fali”, którego głównym celem było wsparcie tworzenia i rozwoju polskiej gospodarki społecznej poprzez utworzenie Centrum Organizacji Lokalnej Przedsiębiorczości Społecznej (COLPS) modelowej instytucji, która wypracowała mechanizm wychodzenia z długotrwałego bezrobocia na otwarty rynek pracy, jako metody przeciwdziałania dyskryminacji, nierówności oraz wykluczeniu na rynku pracy.
            Szkolenie otrzymało od uczestników wysoką ocenę, jednak odpowiedź na pytanie: czy ekonomia społeczna to nic trudnego? okazała się nie być łatwą. Z pewnością jest to taki obszar gospodarki społecznej, który wymaga pewnego poświęcenia, które bardzo dobrze znają społecznicy. Zapewne nie nazwaliby oni tego poświęceniem – to ich sposób na życie, który należy powielać i podziwiać. Jedna z organizacji już wyraziła chęć założenia spółdzielni socjalnej, inne zobowiązały się do podjęcia działań w Sektorze Ekonomii Społecznej.
 
 
Aleksandra Kuczkowska
Koordynator projektu
 
Projekt współfinansowany przez
Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Galeria
Kalendarz wydarzeń
Maj 2024
12345

6789101112

13141516171819

20212223242526

2728293031


Biuletyn Informacji Publicznej

Dziennik Ustaw

Monitor Polski