Aktualności / Dobry klimat na Pomorzu

Dobry klimat na Pomorzu

2015-07-07 13:48

Gospodarka niskoemisyna i proekologiczne rozwiązania w powiatach to tematy, które zdominowały posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Pomorskiego.

Spotkanie odbyło się 27 czerwca br w Jeziornej Osadzie w Gnojewie (powiat malborski). Poświęcone było głównie wykorzystaniu wyników projektu Dobry Klimat dla Powiatów w pozyskaniu środków unijnych w nowym okresie budżetowania. Prelegentem był tutaj Grzegorz Kubalski, wicedyrektor Biura Związku Powiatów Polskich. Opowiadał on o tym jak wygląda kreowanie gospodarki niskoemisyjnej w kontekście zrównoważonego rozwoju powiatu. Wyjaśniał dlaczego jednostki samorządu terytorialnego – zwłaszcza powiaty – powinny zajmować się problematyką przeciwdziałania zmianom klimatycznym i adaptacją do nich.

Grzegorz Kubalski przedstawił wyniki badań opinii społecznej w ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów. Zgodnie z nimi  m.in., że do głównych przeszkód w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym należą następujące powody:

  • za mało środków finansowych ,
  • za niski poziom świadomości zagrożeń wynikających ze zmian klimatu,
  • za słaba wiedza fachowa jak przeciwdziałać zmianom klimatu i przystosować się do nich,
  • mieszkańcy uważają, że inne problemy są ważniejsze ,
  • partykularyzmy, rozbieżność interesów ,
  • brak wiary i zaangażowania mieszkańców,
  • brak uregulowań prawnych, złe prawo.

- Utrudnienia w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i adaptacji związane są przede wszystkim z deficytem finansowym rozumianym jako brak środków w powiecie, brak dotacji dla mieszkańców, brak prywatnych środków u mieszkańców na podejmowanie ekologicznych inwestycji. Ta bariera, że względu na swą powszechność i wielowymiarowość łatwo może stać się stereotypem, którym władze wyjaśniają różne lokalne niedostatki. Już teraz może tak funkcjonować i przykrywać bezradność władz, którym brakuje podpowiedzi, jak komunikować się z mieszkańcami, by uwrażliwiać ich na sprawy środowiska – podsumował Grzegorz Kubalski. - Dodatkową wskazówką tej bezradności reprezentantów władzy w powiecie jest też częste lokowanie trudności w rzekomym oporze mieszkańców wobec zmian proklimatycznych – dodawał.

Z badań wynika także, że planując rozwój powinniśmy uwzględniać nie tylko perspektywy demograficzne, ale również przewidywania co do kierunku zmian klimatu na terenie danego powiatu.

Dyrektor Kubalski tłumaczył również jakim narzędziem badania wpływu powiatu na klimat jest ślad węglowy. - Ślad węglowy to całkowita bezpośrednia lub pośrednia emisji gazów cieplarnianych – wyjaśniał. - Obejmuje sześć gazów cieplarnianych: dwutlenk węgla (CO2 ), metan (CH4 ), podtlenk azotu (N2O) oraz gazy fluorowane: fluorowęglowodory (HFC), perfluorowęglowodory (PFC) oraz sześciofluorek siarki (SF6 ) – kontynuował. Miarą śladu węglowego jest wielkość emisji gazów wyrażona w emisji ekwiwalentnej CO2 na daną osobę, organizację, wydarzenie, region lub produkt rocznie - CO2ekw./powiat/rok.

Grzegorz Kubalski przedstawił także źródła finansowania przedsięwzięć gospodarki niskoemisyjnej jednostek samorządu lokalnego w perspektywie unijnej na lata 2014-2012.

Na koniec opowiedział jeszcze zgromadzonym o bieżących działaniach Związku Powiatów Polskich, w tym o toczących się na bieżąco procesach legislacyjnych.

źródło: Związek Powiatów Polskich

Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2024
1234567

891011121314

15161718192021

22232425262728

293031


Biuletyn Informacji Publicznej

Dziennik Ustaw

Monitor Polski