Aktualności / Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom

Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom

2015-08-31 10:06

W dniu 25 sierpnia br. odbyło się spotkanie zespołu opracowującego narzędzie do badania młodzieży szóstej klasy szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w zakresie uzależnień od środków psychoaktywnych oraz behawioralnych, a także zachowań przemocowych w szkole i w rodzinie. Efektem prac zespołu będzie Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom na lata 2016 – 2020.

Budowę Programu zainicjowała Starosta Kartuski Janina Kwiecień, a pracę poprzedziły działania w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie naszego powiatu, które opierały się na diagnozie szkolnej, uczestnictwie młodzieży w spotkaniach (drama pt. Działka oraz rozmowy z psychoterapeutami z MONARU). Starosta Kartuski podkreśliła, że wcześniejszy projekt uzmysłowił, iż młodzież oczekuje konkretnej wiedzy, a profilaktyka w szkołach wymaga stworzenia kompleksowych działań w sposób mądry i roztropny, ponadto musi ją poprzedzić rzetelne badanie problemu w szerszej skali.

W skład zespołu, który stworzy Powiatowy Programu przeciwdziałania zachowaniom społecznie niepożądanym wchodzą: Jolanta Tersa dyrektor Wydziału Edukacji, Marzena Krefta dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Danuta Morawska psycholog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Hanna Król psycholog Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, Ewa Kolka pedagog Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie, Anna Kuczkowska kierownik Centrum Interwencji Kryzysowej. Dr Maciej Dębski, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego przygotuje narzędzie oraz przeprowadzi badania terenowe, których efektem będzie kompleksowa diagnoza skali problemu w powiecie kartuskim.

W ankiecie internetowej weźmie udział 900 uczniów oraz 600 nauczycieli, a ich odpowiedzi wraz ze statystykami dot. przemocy i uzależnień zasilą komponent diagnozy. – mówił podczas spotkania dr Dębski – Program powstaje w koalicji z jednostkami, na co dzień zaangażowanymi w profilaktykę i leczeni uzależnień, co przyczyni się do świadomej jego realizacji, a także umożliwi stworzenie programu przystającego do realiów.  Niezwykle ważne jest – podkreślił dr Maciej Dębski – włączenie rodziców, którzy często nie mają świadomości skali zagrożeń. Spodziewamy się, że program podniesie również bezpieczeństwo ucznia, nauczyciela, jakość kształcenia i wychowania w szkole.

Zespół omówił kalendarz działań oraz opracował strategię informacyjną i promocyjną Programu. Ankietowanie uczniów odbędzie się na lekcjach informatyki na przełomie września i października, po czym wstępna wersja Programu zostanie skonsultowana z zespołem strategicznym, w którego skład wejdą m.in. koordynatorzy przeciwdziałający przemocy i alkoholizmowi w rodzinie, pedagodzy szkolni, dyrektorzy szkół, radni Powiatu Kartuskiego, przedstawiciele organizacji pozarządowych, rad rodziców, socjoterapeuci, psycholodzy i psychiatrzy. Ostateczna wersja Powiatowego Program Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom zostanie przyjęta przed Radę Powiatu w grudniu tego roku.

Galeria
Spotkanie zespołu opracowującego Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom Spotkanie zespołu opracowującego Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom Spotkanie zespołu opracowującego Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom
Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2024
1234567

891011121314

15161718192021

22232425262728

293031


Biuletyn Informacji Publicznej

Dziennik Ustaw

Monitor Polski