Aktualności / Ogólnopolski Tydzień Edukacji na Temat Anafilaksji 18-24 kwietnia 2016

Ogólnopolski Tydzień Edukacji na Temat Anafilaksji 18-24 kwietnia 2016

2016-04-18 10:36

Alergia obniża jakość Twojego życia? Masz pytania dotyczące tej choroby? Skorzystaj z bezpłatnej porady lekarza alergologa. Bezpłatne dla pacjentów konsultacje odbędą się w dniach 18-24 kwietnia w ramach trzeciej edycji „Tygodnia Edukacji nt. Anafilaksji”. Dyżury alergologiczne zaplanowano w przychodniach na terenie całej Polski. Akcja jest częścią kampanii „Przygotuj się na wstrząs!”, objętej patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

 

Z roku na rok przybywa osób skarżących się na różnego rodzaju uczulenia. Załzawione oczy, wodnisty katar, uciążliwe kichanie może skutecznie popsuć samopoczucie i obniżyć jakość funkcjonowania na co dzień. Pomimo tego, że alergia nie jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, to zwiększa ona ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej i wstrząsu anafilaktycznego. Podczas Tygodnia Edukacji nt. Anafilaksji lekarze wytłumaczą, jak sobie z nią radzić, jak unikać czynników wywołujących anafilaksję* oraz jak prawidłowo zachować się wobec osoby we wstrząsie anafilaktycznym**. Dodatkowo będzie można dowiedzieć się jakie są objawy wstrząsu, jak się na niego przygotować, gdzie szukać pomocy i jak samemu takiej pomocy udzielić.

 

Informacje o zapisach na konsultacje pacjenci znajdą na stronie www.odetchnijspokojnie.pl oraz na profilu kampaniiwww.facebook.com/odetchnijspokojnie

Pacjenci będą przyjmowani na konsultacje według zapisów do konkretnej przychodni.

Rejestracje przyjmowane będą telefonicznie od dnia 11.04.2016, pod numerem telefonu przypisanym do danej poradni:

• NZOZ Krystyna Mach, ul. jeziorna 11, 83-300 kartuzy,

tel. 58 685 34 26 lub 58 685 34 27

 

„Przygotuj się na wstrząs” to ogólnopolski program edukacyjno-informacyjny działający pod patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Działa od 2013 roku i regularnie poszerza swój zasięg.  Jej celem jest edukacja społeczeństwa, pacjentów i ich rodzin oraz osób z grup ryzyka na temat przyczyn i konsekwencji anafilaksji oraz zasad postępowania w sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.  Do tej pory przeszkolonych z zakresu pierwszej pomocy zostało około 6 000 pracowników komunikacji miejskich, około 5 000 lekarzy oraz odbyły się ponad 23 szkolenia dla mieszkańców największych miast w Polsce.

 

*Anafilaksja to ciężka, zagrażająca życiu, systemowa lub uogólniona, natychmiastowa reakcja nadwrażliwości. Nadwrażliwość natomiast określana jest jako obiektywnie występujące, powtarzalne objawy wywołane przez ekspozycję na bodziec o sile (dawce) dobrze tolerowanej przez osoby zdrowe. Inaczej mówiąc, to uogólniona reakcja organizmu na alergen lub inne czynniki (np. wysiłek fizyczny). Charakteryzuje ją nagły początek problemów związanych z drożnością dróg oddechowych i/lub krążeniem połączonych zwykle ze zmianami skórnymi. Do reakcji anafilaktycznej dochodzi w kilka minut lub nawet kilka godzin po kontakcie z alergenem. **Wstrząs anafilaktyczny jest najcięższą uogólnioną postacią anafilaksji. Wstrząs anafilaktyczny to zespół ciężkich zaburzeń czynności organizmu wywołanych ostrym niedotlenieniem, najczęściej w następstwie ostrych zaburzeń w układzie krążenia. W miarę rozwoju reakcji wstrząsowej stopniowo dochodzi do upośledzenia funkcji narządów najbardziej wrażliwych na niedotlenienie. Im gwałtowniejsza i szybsza jest reakcja organizmu, tym większe zagrożenie dla zdrowia i życia. Niebezpieczny w przypadku reakcji anafilaktycznej jest fakt, że często nie da się przewidzieć jej wystąpienia. Więcej informacji o akcji znajduje się na stroniewww.odetchnijspokojnie.pl, oraz na profilu kampanii www.facebook.com/odetchnijspokojnie.

Załączniki
Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2024
1234567

891011121314

15161718192021

22232425262728

293031


Biuletyn Informacji Publicznej

Dziennik Ustaw

Monitor Polski