Aktualności / Akademia Aktywności - rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

Akademia Aktywności - rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

2012-07-27 11:51

W dniu 17 lipca br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego podpisano aneks, który umożliwi ciągłe i niezakłócone prowadzenie działań projektu „Akademia Aktywności”. Programy przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu realizowane w ramach projektu przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach trwają już nieprzerwanie od 1 stycznia 2012 r. i zakończą się 31 grudnia 2013r.

Po pół roku urzeczywistniania założeń projektowych można zauważyć, iż mają pozytywny wpływ nie tylko na poszczególnych beneficjentów, ale ich rodziny, społeczność lokalną, system pomocy społ., instytucje rynku pracy, organizacje pozarządowe. Zdobycie zatrudnienia przez osoby bezrobotne spowoduje wyjście tych osób z systemu, da szanse na podniesienie jakości życia osób i ich rodzin oraz poprawi postrzeganie tych osób w ich środowisku lokalnym i zapobiegnie ich wykluczeniu społecznemu.

Projekt obejmuje kompleksowym systemem pomocy 84 kobiety i 49 mężczyzn umożliwiając im odzyskanie poczucia własnej wartości, podniesienie wykształcenia i kwalifikacji zawodowych, zwiększenie świadomości społ. poprzez łamanie stereotypów dotyczących roli kobiety i mężczyzny w życiu społecznym i zawodowym.

PCPR w ramach aktywnej integracji prowadzi programy: indywidualnego usamodzielnienia, wsparcia integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz aktywności lokalnej, zindywidualizowane doradztwo w zakresie ścieżki rozwoju zawodowego i kursy zawodowe, badania specjalistyczne z zakresu medycyny pracy. Przewidziano szereg warsztatów wyjazdowych: animacyjno- psychologicznych dla wychowanków z placówek opiekuńczo-wychowawczych i z rodzin zastępczych, animacyjne, aktywizujące zawodowo, a także studyjne do pracodawców oraz do miejsc promujących działalność w zakresie ekonomii społecznej. Osoby niepełnosprawne uczestniczą w wyjazdowych warsztatach psychologicznych oraz zajęciach rehabilitacyjnych. Ponadto projekt gwarantuje poradnictwo specjalistyczne w postaci prawnika, psychologa i terapeuty rodzinnego dla beneficjentów i ich rodzin oraz szkolenie w zakresie założenia organizacji pozarządowej. Z kolei wsparcie dochodowe umożliwia pomoc finansową na utrzymanie 8 wychowanków w placówce opiekuńczo-wychowawczej i w rodzinach zastępczych.

W ramach realizowanych zadań zaplanowano zorganizowanie 28 spotkań informacyjno-edukacyjnych dla około 250 osób uczestników projektu i ich otoczenia. Tematyka spotkań obejmować będzie zagadnienia z zakresu nowotworów, otyłości, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności ruchowej, zaburzeń wzroku, słuchu, układu krążeniowego, cukrzycy, przemocy domowej i uzależnień oraz problemów opiekuńczo-wychowawczych, roli kobiety i mężczyzny w życiu rodzinnym.

Wartość projektu wynosi 1 142 129,22 zł.

Zapraszamy do zapoznania się ze strona projektu AKADEMIA AKTYWNOŚCI.

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

 

Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2024
1234567

891011121314

15161718192021

22232425262728

293031


Biuletyn Informacji Publicznej

Dziennik Ustaw

Monitor Polski