Aktualności / Otwarcie spółdzielni socjalnej „Pozytywka” w Kartuzach

Otwarcie spółdzielni socjalnej „Pozytywka” w Kartuzach

2013-03-15 11:23

14 marca 2013 r. odbyło się uroczyste otwarcie spółdzielni socjalnej „Pozytywka”. Pięć młodych mieszkanek powiatu kartuskiego otworzyło kawiarnię i klub malucha przy ul. Majkowskiego 3 w Kartuzach - w budynku, w którym mieściło się niegdyś kino.

 

Oprócz opieki nad dziećmi w wieku powyżej półtorej roku, prowadzące "Pozytywkę" oferują organizację imprez okolicznościowych i tematycznych, catering, sprzedaż aromatycznych kaw, herbat i deserów, a także kanapek i sałatek na wynos lub dostarczanych do klienta. Kolejną dziedziną, w której specjalizują się panie, jest opieka nad osobami starszymi oraz usługi sprzątające. Cennik usług znajduje się w siedzibie spółdzielni, ale prowadzące zapewniają, że ich oferta jest konkurencyjna i zachęcają do skorzystania z niej.

 

To innowacyjne przedsięwzięcie i propozycja usług agencji opiekunek i kawiarni głównie dla mieszkańców Kartuz i okolic. Pomysł na przedsięwzięcie powstał podczas warsztatów ekonomii społecznej organizowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kartuzach. Wspólnie przez kilka miesięcy pracowałyśmy nad stworzeniem ciekawej oferty głównie dla mieszkańców Kartuz, a w szczególności dla młodych rodziców i tak zdecydowałyśmy się otworzyć kawiarnię z klubem malucha. Lokal dysponuje pomieszczeniem dla dzieci wyposażonym w niezbędny sprzęt i materiały do prowadzenia zabaw, gier i zajęć tematycznych - mówi Paulina Płotka, prezes „Pozytywki”.

 

Kobiety od dawna myślały o czymś, co pozwoli im aktywnie działać na rynku pracy. Mimo tego, ze napotykały wiele trudności, w końcu udało im się spełnić marzenie. Wsparcia udzieliły im Mirosława Gruba z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Dorota Goitowska ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej SPOEKON, które służyły radą i mobilizowały do działania. Dużą pomocą okazała się również dotacja z Powiatowego Urzędu Pracy.

 

Spółdzielnia socjalna tym różni się od zwykłego przedsiębiorstwa, że osiągnięty zysk musi zostać przeznaczony na działalność statutową. Może to być organizacja nauki, wypoczynku, czy dożywiania – mówi Mirosława Gruba. Najważniejsze jest to, że panie same organizują sobie pracę i działają tak, by utrzymać siebie i swoją małą firmę. W powiecie kartuskim póki co działają trzy spółdzielnie socjalne, w tym dwie w samych Kartuzach. Miejmy nadzieję, że to dopiero początek takich działalności w regionie.

 

W czwartkowej uroczystości uczestniczyli m.in. Wicestarosta Bogdan Łapa, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Barbara Kapica, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Gabriela Gołata, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Jan Mazur, Koordynator Projektu „Daj szansę – pomóż sobie i innym” Mirosława Gruba, Prezes SPOEKON Dorota Goitowska, doradca z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej przy Urzędzie Marszałkowskim Ewelina Wałęsa oraz mieszkańcy Kartuz.

 

Galeria
Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2024
1234567

891011121314

15161718192021

22232425262728

293031


Biuletyn Informacji Publicznej

Dziennik Ustaw

Monitor Polski