Aktualności / II Pomorskie Forum Samorządowe ds. profilaktyki i promocji zdrowia (PoFoS)

II Pomorskie Forum Samorządowe ds. profilaktyki i promocji zdrowia (PoFoS)

2013-04-16 15:30

12 kwietnia 2013 r. w Gdańsku odbyło się drugie posiedzenie Pomorskiego Forum Samorządowego ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Patronat nad spotkaniem objęła wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń, a uczestniczyli w nim pracownicy jednostek samorządu terytorialnego zajmujący się zagadnieniami z zakresu ochrony zdrowia.

 

Kierownik referatu ds. lecznictwa Urzędu Marszałkowskiego Jolanta Wierzbicka zachęciła do konsultacji społecznych Programu „Zdrowie dla Pomorzan”, którego celem jest lepszy dostęp do usług zdrowotnych dla mieszkańców województwa pomorskiego. Ma to być możliwe dzięki wdrożeniu innowacyjnych i efektywnych programów zdrowotnych, podniesieniu jakości i efektywności systemu zdrowia oraz zwiększeniu dostępności do usług zdrowotnych. Należy stworzyć taką sieć, by w województwie nie było tzw. białych plam, a pieniądze na ten cel pochodzić będą z wielu źródeł.

 

Następnie poszczególne samorządy przedstawiły swoje działania w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia. Karin Godziniec, kierownik referatu profilaktyki i promocji zdrowia Urzędu Miasta Gdańsk, przybliżyła ideę Gdańskiego Modelu Promocji Zdrowia. Ma on na celu wypracowanie zdrowych nawyków mieszkańców już od najmłodszych lat. Aktywność fizyczna, utrzymanie właściwej masy ciała oraz przestrzeń wolna od tytoniu to główne aspekty wpływające na częstotliwość występowania chorób wśród Pomorzan. Idea Gdańskiego Modelu Promocji Zdrowia to utworzenie platformy współpracy różnych środowisk w celu wypracowania i zrealizowania działań, które zminimalizują ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych.

 

Michał Brzeziński z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego opowiedział o programie „6-10-14 dla Zdrowia”, który umożliwił przeprowadzenie badań przesiewowych dzieci z prawie wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów na terenie Gdańska. Wyselekcjonowano spośród nich dzieci z czynnikami ryzyka chorób cywilizacyjnych (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia odżywiania, zaburzenia depresyjne), przeprowadzono kompleksowy program edukacyjny na temat powyższych chorób, a także na temat otyłości. Program prowadzony jest od września 2011 roku, a więcej na ten temat na stronie: http://www.dlazdrowia.uck.gda.pl/

 

Naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Gdynia Teresa Marzejon opowiedziała o działalności Gdyni w zakresie ochrony zdrowia. Miasto realizuje wiele programów zdrowotnych, m.in. przeciwdziałające nowotworom, skierowane do seniorów, wpływające na zdrowie psychiczne. W 2008 r. Gdynia została uhonorowana nagrodą Złoty Skalpel za program profilaktyki zdrowia psychicznego.

 

Priorytetem w ochronie zdrowia Sopocian jest profilaktyka raka piersi, raka prostaty, wirusa HPV oraz cukrzycy. Naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Sopot Iwona Plewako wspomniała także o problemie dotyczącym zdrowia seniorów. Opieka geriatryczna w dalszym ciągu traktowana jest w Polsce po macoszemu, a potrzeby są ogromne. Sopot objął opieką 120 osób powyżej 65 roku życia. Miasto prowadzi także program rehabilitacji domowej, szkołę rodzenia oraz profilaktykę próchnicy zębów.

 

Małgorzata Jarystow, kierownik referatu zdrowia w Urzędzie Miejskim w Słupsku opowiedziała o programie „Zdrowie – Mama i Ja” realizowanym od 2008 roku. Polega on na dbaniu o jakość narodzin, profilaktyce dysplazji stawów biodrowych, propagowaniu karmienia piersią oraz odpowiedzialnym planowaniu rodziny. W Słupsku działa także Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny, gdzie anonimowo można wykonać test na HIV.

 

Istotnym zagadnieniem omawianym podczas forum było obowiązkowe przedstawianie sprawozdań przez jednostki samorządu terytorialnego ze zrealizowanych programów zdrowotnych. Celem spotkań jest zaangażowanie i zachęcenie tych jednostek do realizowania programów profilaktycznych na swoim terenie.

 

Galeria
Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2024
1234567

891011121314

15161718192021

22232425262728

293031


Biuletyn Informacji Publicznej

Dziennik Ustaw

Monitor Polski