Aktualności / Forum Inicjowania Rozwoju

Forum Inicjowania Rozwoju

2013-06-18 14:03

W dniach 11-12 czerwca 2013 r. w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku, odbyło się Forum Inicjowania Rozwoju. Było to spotkanie przedstawicieli biznesu, samorządu i organizacji pozarządowych, którego celem było budowanie platformy współpracy międzysektorowej.

 

W ciągu dwóch dni uczestnicy Forum brali udział w sesjach tematycznych oraz szkoleniowych dotyczących m.in. partycypacji społecznej, budżetu obywatelskiego, roli samorządu w budowaniu współpracy międzysektorowej oraz negocjacji i konsultacji społecznych. Oprócz tego mogli obejrzeć prezentacje organizacji i projektów oraz uczestniczyć w warsztatach współpracy międzysektorowej.

 

Ewa Lieder, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Dolny Wrzeszcz, opowiedziała o tym, jak wygląda budżet obywatelski w jej dzielnicy, jakie są cele takiego budżetu (zwiększona kontrola społeczna, współdecydowanie, edukacja mieszkańców, integracja i włączenie) oraz jak wyglądał podział środków w Dolnym Wrzeszczu. Zaznaczyła, że budżet obywatelski nie jest „złotym środkiem”, ale jest dobrym narzędziem dialogu społecznego.

 

Agnieszka Buczyńska z Regionalnego Centrum Wolontariatu opowiedziała o wolontariacie pracowniczym jako sposobie na budowanie postaw partycypacyjnych w biznesie. Wolontariat taki jest praktykowany m.in. w Banku BPH, firmie Goyello zajmującej się rozwojem technologii IT oraz w kawiarni Starbucks. Pracownicy – wolontariusze świadczą różnego rodzaju pracę na rzecz osób potrzebujących, a jednocześnie jest to dla nich odskocznia od codziennych obowiązków. Aby jednak wolontariat pracowniczy mógł zaistnieć, potrzebna jest zgoda oraz wsparcie firmy.

 

Drugiego dnia Forum odbył się wykład motywacyjny profesora Mario Raicha, który dotyczył współpracy i partnerstwa. Profesor mówił o globalizacji rynku oraz o warunkach dobrej współpracy, czyli wspólnej podstawie, otwartej komunikacji, wzajemnym respekcie i zaufaniu. Opowiedział też o wizji Pomorza jako miejsca, gdzie edukacja, społeczeństwo, biznes i kultura spotykają się w kreatywności i innowacyjności.

 

Po wykładzie profesora, goście Forum mogli posłuchać o Regionalnych Programach Strategicznych Województwa Pomorskiego. Ich celem jest wzmocnienie aktywności mieszkańców województwa w obszarze zatrudnienia, kapitału społecznego i edukacji. Adam Niemkiewicz, Prezes Stowarzyszenia „Morena”, opowiedział o programie „Czas na młodzież”, który polega na wsparciu instytucji ekonomii społecznej na podstawie doświadczeń polsko –szkockich. Stworzono cztery innowacyjne narzędzia wsparcia młodzieżowych NGO na Pomorzu: szkolenia, kartę młodzieżową, punkty informacyjne (eurodesk) oraz Pomorski Fundusz Młodzieżowy. Zamierzeniem Stowarzyszenia jest certyfikacja kompetencji kluczowych zunifikowanych z programami UE i Europejskimi Ramami Zatrudnienia, stworzenie lojalnościowej karty młodzieżowej łączącej w sobie legitymację szkolną i bilet transportu zbiorowego, wprowadzenie Pomorskiego Funduszu Młodzieżowego w 125 gminach na Pomorzu oraz stworzenie powiatowych centrów młodzieżowych organizujących szkolenia, konkursy i centra wolontariatu.

 

Zorganizowane już po raz drugi w Gdańsku Forum Inicjowania Rozwoju cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nim ponad 300 osób, a każda z nich zapewne znalazła interesujący ją temat.

 

Galeria
Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2024
1234567

891011121314

15161718192021

22232425262728

293031


Biuletyn Informacji Publicznej

Dziennik Ustaw

Monitor Polski