Aktualności / Konferencja naukowa Pradzieje Pojezierza Kaszubskiego

Konferencja naukowa Pradzieje Pojezierza Kaszubskiego

2013-10-21 12:56

W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku 17 października 2013 r. miała miejsce sesja popularnonaukowa pt. Pradzieje Pojezierza Kaszubskiego zorganizowana przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Stowarzyszenie Promocji Zabytków Archeologicznych w Gdańsku, Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, Fundację Ochrony Zabytków w Gdańsku i Pro-Archeo.Prace archeologiczne. Mosty k.Kosakowa. Patronat nad sesją objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

            W konferencji uczestniczyła Iwona Gołembiowska Konserwator Zabytków Powiatu Kartuskiego.

            Celem tej sesji było przedstawienie stanu badań archeologicznych na Pojezierzu Kaszubskim w ujęciu popularnonaukowym z wykorzystaniem wszystkich dostępnych materiałów wykopaliskowych.

            Od dłuższego już czasu daje się słyszeć głosy o potrzebie przygotowania i wydania drukiem nowych pradziejów Pomorza Wschodniego. Wydane blisko 45 lat temu, bo w 1966 roku Pradzieje Pomorza autorstwa J. Kostrzewskiego pomimo swoich oczywistych wartości naukowych, z powodu upływu lat stały się w znacznej części nieaktualne. Z drugiej strony trudności merytoryczne z przygotowaniem nowej syntezy pradziejów tego regionu skłoniły pomysłodawców do zorganizowania szeregu spotkań, na których przedstawiano by problematykę pradziejów w ujęciu makro- i mikroregionalnym.

            Podczas konferencji referaty wygłosili specjaliści prowadzący badania jak i działających na terenie Pojezierza Kaszubskiego:

·        mgr inż. Leszek Jurys (Państwowy Instytut Geologiczny w Gdańsku) – Środowisko naturalne Pojezierza Kaszubskiego - geologia, geomorfologia, przyroda.

·        prof.dr hab. Tadeusz Grabarczyk (Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego) – Dzieje badań prehistorycznych na terenie Pojezierza Kaszubskiego.

·        Archeologia Kaszub – mgr Olgierd Felczak (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)

·        Pierwsi mieszkańcy z epoki kamienia. Najstarsi łowcy, zbieracze i rolnicy. – dr Piotr Fudziński (Stowarzyszenie Promocji Zabytków Archeologicznych w Gdańsku),

·        mgr Mirosław Fudziński (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku) – Społeczności epoki brązu i wczesnej epoki żelaza,

·        dr Anna Strobin (Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego) – Na przełomie er. W czasach Cesarstwa Rzymskiego.

·        dr Henryk Paner (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku) – Początki i rozwój społeczeństwa wczesnośredniowiecznego.

·        prof.dr hab. Lech Czerniak (Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego).

 

Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2024
1234567

891011121314

15161718192021

22232425262728

293031


Biuletyn Informacji Publicznej

Dziennik Ustaw

Monitor Polski