Aktualności / Troska o Kaszubskie Jeziora zintegrowała nauczycieli i uczniów

Troska o Kaszubskie Jeziora zintegrowała nauczycieli i uczniów

2013-11-05 13:36

W czwartek, 20 czerwca 2013r. w auli I LO na ul. Klasztornej w Kartuzach odbyło się spotkanie  podsumowujące  tegoroczną   edukację ekologiczną uczniów  szkół ponadgimnazjalnych powiatu kartuskiego.

Na spotkanie zaproszono Alicję Mazur, dyrektora Wydziały Rolnictwa i Ochrony Środowiska Powiatu Kartuskiego, współautora programu ochrony Jezior Raduńskich , która ze strony Starostwa  patronowała i pomagała w uzyskaniu finansowego wsparcia realizacji zadań oraz  panią Teresę  Dyl-Sosnowskiej , która  wspierała i koordynowała spotkania i wyjazdy.

       O sprawny przebieg spotkania i dekorację zadbali gospodarze, pani Izabela Bystron  , nauczycielka biologii, która zorganizowała wyjazd dla  100 uczniów szkół ponadgimnazjalnych na XI Bałtycki Festiwal Nauki  a także  pani Ewa Kowaluk , nauczycielka chemii, która od września do listopada badała z uczniami  stan Jeziora Klasztornego Małego , realizując projekt ,,Jezioro marzeń  - powstrzymajmy  ścieki” .

     W czwartkowym  spotkaniu , głos oddano uczniom, którzy  w swoisty dla siebie,  entuzjastyczny ale dojrzały  merytorycznie  sposób, przedstawili prezentacje multimedialne z wyjazdu  na XI Bałtycki Festiwal Nauki, który odbył się 24 maja 2013r. Uczniowie , którzy przygotowali prezentacje A. Hirsz, N. Wierzba, K. Koszałka, A. Zaporowska, D. Puzdrowska, M.Dojczman, D.Konkol, A.Borkowska, A.Reszka, A.Balcerowicz, P.Split, A.Szulc, R.Meyer, A.Czaja, P.Sikora, M.Wenzel  zostali nagrodzeni książkami. Prezentacje te  zostaną umieszczone na stronach internetowych szkół ponadgimnazjalnych powiatu kartuskiego i Starostwa  Powiatowego w Kartuzach.

    Wysoki poziom merytoryczny  przedstawionych przez uczniów   prezentacji  i ciepła atmosfera spotkania to efekt wielu spotkań edukacyjnych,  w których  uczestniczyli  nauczyciele ze swoimi uczniami : Izabela  Bystron , Ewa  Kowaluk, Anna  Bychowska, Magdalena Plichta z I LO w Kartuzach, Edyta Ropela, Jolanta  Stankowska  z ZSZ i O  w Kartuzach, Zyta Wicka z ZST w Kartuzach , Alicja Jaworowska i Anna Krokocka z ZSP w Somoninie  a także Aleksandra Labuda z ZSP i Iwona Andraszewicz  z GP  w Sierakowicach. Dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego i LGR Kaszuby edukacja ta pozwoliła, tym którzy się w nią zaangażowali zdobyć wiedzę na najwyższym, bo uniwersyteckim poziomie.

    Już we wrześniu  2012r., w czasie konferencji w LO , nauczyciele i uczniowie zapoznali się ze stanem Jezior Kaszubskich i wynikami  najnowszych badań , które przedstawili pracownicy naukowi    z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego – dr Dorota Burska, dr Barbara Wojtasik i dr Justyna Kobos a także  pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Obecne na spotkaniu Starosta Kartuski Janina Kwiecień i Burmistrz Kartuz Mirosława Lehman, przybliżyły uczniom działania  na rzecz ochrony jezior prowadzone  przez powiat i gminę Kartuzy.

     Jesienią odbyło się kolejne spotkanie, tym razem  warsztatowe, inspirowane prezentacją dr Kamila Nowińskiego z Zakładu Limnologii UG, który dokonuje  terenowych pomiarów  Jezior Kaszubskich w Stacji Limnologicznej w Borucinie. Pomiary te mają na celu rozpoznawanie naturalnych i antropologicznych przemian ekosystemów jeziornych. Pan Kamil z wielkim zaangażowaniem przedstawił sposoby badań a następnie przepiękne zdjęcia, czym  sprawił , że wszyscy byli oczarowani naszymi  jeziorami.

     W dniach 21-22 listopada 2012r. nauczycie wraz z uczniami wzięli udział w wyjeździe studyjnym na Targi Ochrony Środowiska POLEKO 2012 do Poznania, który zorganizowała LGR Kaszuby. Bogata ekspozycja targów umożliwiła poznanie nowoczesnych rozwiązań w sektorach branżowych: woda i ścieki, odpady i recykling, energia oraz energia odnawialna, powietrze, hałas i wibracje, rekultywacja i rewitalizacja, budownictwo komunalne i energetyczne, aparatura kontrolno-pomiarowa, wykrywanie zagrożeń oraz systemy zabezpieczeń środowiska naturalnego, ochronę przeciwpowodziowa, doradztwo i instytucje ochrony środowiska oraz edukację ekologiczną. 

   W dniu 24 maja 2013r. przedstawiciele wszystkich szkół ponadgimnazjalnych powiatu kartuskiego uczestniczyły w wyjeździe na XI Bałtycki Festiwal Nauki. BFN jest imprezą popularyzującą naukę a jego celem jest przybliżenie społeczeństwu prowadzonych badań w trójmiejskich uczelniach. Tegoroczny festiwal przygotowało 40 instytucji i odbyło się 930 imprez.

Kartuscy nauczyciele i uczniowie odwiedzili  34 stoiska w Colegium  Biomedicum GUMed –u , przy których nie tylko  poznawali tematykę badań medycznych ale  praktycznie mogli zbadać stan swoich narządów, czy sprawdzić działanie sprzętu medycznego. W Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Gdyni wzięli udział w wykładach  na temat ,,Szkodliwe dla zdrowia człowieka związki w Morzu Bałtyckim” i ,, Młodzi w służbie Bałtyku” a następnie w warsztatach gdzie zapoznali się ze sprzętem i odzieżą używaną w czasie badań na Morzu Bałtyckim  i sposobami badań, które są bardzo ciekawe ale wymagają od naukowców wielkiego oddania i ciężkiej pracy.

W przedstawianych przez  siebie  prezentacjach  uczniowie podkreślili, iż wspólny wyjazd przyczynił się nie tylko do wzbogacenia ich wiedzy biologicznej ale umożliwił spotkanie młodzieży z innych szkół.

Pani Izabela  Bystron , uważa,  iż należy cieszyć się z faktu możliwości realizacji działań edukacyjnych , które mają wpływ na rozwój młodzieży.  Ich bezpośredni kontakt ze światem nauki zapewne zaowocuje w przyszłości. Takie działania wymagają zaangażowania nauczycieli, młodzieży, ale również wsparcia finansowego za które serdecznie dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Kartuzach i LGR Kaszuby.

Dyrektor Alicja Mazur, w imieniu Starostwa podziękowała nauczycielom i  młodzieży  za chęć udziału we wspólnych działaniach mających na celu zainteresowanie  uczniów lokalnymi  problemami  ochrony środowiska. Na koniec zabrała głos Teresa Dyl –Sosnowska , która wspierała i koordynowała wyjazdy i spotkania. Wyraziła radość z faktu, że troska o Jeziora Kaszubskie zintegrowała nauczycieli i uczniów powiatu kartuskiego. Zwróciła się z prośbą do uczniów, aby nadal swój potencjał intelektualny i twórczy a także młodzieńczy entuzjazm młodości rozwijali i wykorzystali dla ratowania kaszubskich Jezior.

 Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z PREZENTACJĄ oraz FILMEM przygotowanymi przez młodzież.

Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2024
1234567

891011121314

15161718192021

22232425262728

293031


Biuletyn Informacji Publicznej

Dziennik Ustaw

Monitor Polski